Obmedzenie brániace ambulantnému predaju v obciach sa má odstrániť

02.07.2014 Bratislava

Bratislava 2. júla (TASR) - Obmedzenie brániace ambulantnému predaju potravín v obciach, na území ktorých je umiestnená maloobchodná predajňa potravín, sa odstráni.
Vyplýva to z návrhu novely zákona o ochrane spotrebiteľa, ktorý dnes schválila vláda SR. Parlament by ho mal následne prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Účinnosť zákona sa predpokladá odo dňa jeho vyhlásenia v Zbierke zákonov SR.

"Návrhom sa zabezpečí možnosť predávať na tzv. farmárskych trhoch a prostredníctvom iných foriem ambulantného predaja využívaných predovšetkým malými domácimi chovateľmi, pestovateľmi a výrobcami poľnohospodárskych produktov," zdôvodnil predkladateľ novely Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. Terajšie obmedzenie totiž bráni plnému využitiu rôznych nových foriem ambulantného predaja, ako sú napríklad predaj z dvora, predaj z automatov alebo tzv. farmárske trhy.

Návrh novely legislatívy sa predkladá za účelom úplnej transpozície eurosmernice z roku 2005 o nekalých obchodných praktikách podnikateľov voči spotrebiteľom na vnútornom trhu. Novela tak reaguje na vytýkané nedostatky zo strany Európskej komisie (EK). "EK uvádza, že podľa jej názoru ide v slovenskej legislatíve o duplicitnú úpravu vzťahov, na ktoré sa uplatňujú ustanovenia eurosmernice. Pretože ide o smernicu charakteru maximálnej harmonizácie, členské štáty nie sú oprávnené prijať alebo ponechať v platnosti odlišnú právnu úpravu," dodal vo vládnom materiáli rezort hospodárstva.

Vláda schválila systém riadenia Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu

Vláda SR na svojom dnešnom zasadnutí schválila Systém finančného riadenia Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF), ktorý na rokovanie predložilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Systém finančného riadenia EPZF vymedzuje základné princípy organizačného zabezpečenia, rozpočtovania a financovania jednotlivých opatrení Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie (EÚ) financovaných z fondu. Potreba vypracovania nového koncepčného materiálu vyplynula zo schválených zmien v legislatíve EÚ súvisiacich s prípravou novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2014 až 2020.

Európsky poľnohospodársky záručný fond je súčasťou všeobecného rozpočtu Európskej únie a orientuje sa na financovanie priamych podpôr a opatrení zameraných na reguláciu alebo podporu poľnohospodárskych trhov.

EPZF financuje výdavky jednak na základe spoločného riadenia medzi členskými štátmi a EÚ, ale aj priamym spôsobom. Prostriedky financované v rámci spoločného riadenia uhrádza Európska komisia (EK) Slovensku vo forme mesačných platieb na základe výdavkov realizovaných platobnou agentúrou počas referenčného obdobia. Pri druhom spôsobe vypláca EK prostriedky fondu priamo prijímateľovi na základe jeho žiadosti.

Fond finančne podporuje napríklad propagáciu poľnohospodárskych výrobkov, opatrenia určené na zachovanie, charakterizáciu, zber a používanie genetických zdrojov v poľnohospodárstve, zavedenie a údržbu poľnohospodárskych účtovných informačných systémov či systémy poľnohospodárskeho prieskumu. Prostredníctvom neho EÚ poskytuje tiež finančný príspevok na program podpory konzumácie ovocia a zeleniny v školách alebo na opatrenia súvisiace s ochoreniami zvierat a stratou dôvery spotrebiteľov.

Príspevok SR na INTERREG EUROPE 2014 – 2020 bude vyše 81.000 eur
Zlepšiť implementáciu regionálnych rozvojových politík a programov v krajinách Európskej únie (EÚ), Nórsku a Švajčiarsku prostredníctvom výmeny skúseností a osvedčených postupov medzi regiónmi – to je cieľom programu spolupráce INTERREG EUROPE 2014 – 2020, ktorého návrh na svojom dnešnom zasadnutí schválila vláda SR.

Oprávnené uchádzať sa o financovanie z programu budú národné, regionálne a miestne verejné orgány, iné inštitúcie spravované verejným právom, ako sú univerzity, regionálne rozvojové agentúry či organizácie podporujúce podnikanie, a súkromný neziskový sektor z 28 členských štátov EÚ, Nórskeho kráľovstva a Švajčiarskej konfederácie.

Program nadväzuje na pozitívne skúsenosti programu medziregionálnej spolupráce INTERREG IVC z predchádzajúceho programového obdobia 2007 až 2013, do ktorého sa zapojilo viac ako 2200 projektových partnerov a implementovalo spolu 204 projektov v celkovej sume viac ako 405 miliónov eur. Zo Slovenska sa zapojilo 31 projektových partnerov v 28 projektoch v sume vyše 3,5 milióna eur.

V programovom období 2014 až 2020 bude pomoc z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) poskytovaná v rámci štyroch tematických cieľov. Patria k nim posilnenie výskumu, technologického rozvoja a inovácií, zvýšenie konkurencieschopnosti malých a stredných podnikov, podpora prechodu na nízkouhlíkové hospodárstvo vo všetkých sektoroch, ako aj zachovanie a ochrana životného prostredia a podpora efektívneho využívania zdrojov.

V nasledujúcich siedmich rokoch je na program vyčlenených celkovo viac než 359 miliónov eur z EFRR. Výška národného spolufinancovania zo strany projektových partnerov pri realizácii spoločných projektov je 15 % pre verejné orgány a orgány spravované verejným právom a 25 % pre súkromný neziskový sektor. Povinný príspevok Slovenska zo štátneho rozpočtu na Technickú pomoc programu predstavuje 81.471 eur na celé programové obdobie.
 

Vyberte región